Πέμπτη 20 Απριλίου 2017

Σχολικοί αγώνες

Πλησιάζοντας προς το τέλος και της φετινής σχολικής χρονιάς, έφτασε και η ώρα  των σχολικών αθλητικών αγώνων. Η έναρξη της αθλητικής περιόδου έγινε την Πέμπτη 6 Απριλίου με το άθλημα της ποδηλασίας που διεξήχθει στον χώρο του καρτ Νέας Αλικαρνασσού.
Τα παιδιά συμμετείχαν σε τρεις κατηγορίες:  Κατηγορία Α για παιδιά Α΄και Β΄τάξης, Κατηγορία Β  για παιδιά Γ΄και Δ΄τάξης, και Κατηγορία Γ  για παιδιά Ε΄και ΣΤ΄τάξης, ενώ αγόρια και κορίτσια αγωνίστηκαν σε διαφορετικούς γύρους.
Επίσης τα παιδιά κάθε κατηγορίας συναγωνίστηκαν σε διαφορετικές αποστάσεις,  και συγκεκριμένα 2, 3 και 4 γύρους αντίστοιχα.  Το σχολείο μας εκπροσώπησαν 11 μαθητές σε όλες τις κατηγορίες. Τα παιδιά αγωνίστηκαν με όλες τους τις δυνάμεις και πολύ ενθουσιασμό, σε μια διαδρομή που έδειχνε εύκολη αρχικά αλλά ήταν αρκετά απαιτητική. Όλοι οι αθλητές μας τερμάτισαν μέσα στις πρώτες 12 θέσεις, ενώ δύο κατέκτησαν την 5η θέση